Czy można otrzymać pomoc prawną bez ponoszenia kosztów?

Czy można otrzymać pomoc prawną bez ponoszenia kosztów?

Życie bywa nieprzewidywalne. W wyniku splotu nieoczekiwanych zdarzeń każdy z nas może popaść w problemy z prawem. Co zrobić w takiej sytuacji? Zachować zimną krew oraz zdrowy rozsądek i skorzystać ze wsparcia specjalistów. Obawiasz się, że będzie Cię to sporo kosztować? Zupełnie niepotrzebnie.

Nieodpłatne i ogólnodostępne porady prawne

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, darmowe porady prawne nie należą do rzadkości. Wręcz przeciwnie, są ogólnodostępne i można otrzymać je w wielu miejscach. Pamiętaj o tym, że to forma pomocy stworzona z myślą o najbardziej potrzebujących. Należą do nich osoby:

  • poniżej 26 roku życia i powyżej 65 roku życia
  • dotknięte awarią techniczną, klęską żywiołową lub katastrofą naturalną
  • posiadające Kartę Dużej Rodziny
  • pobierające świadczenia z pomocy społecznej (w ciągu minionych 12 miesięcy)

a także kombatanci i weterani. Jeśli jesteś jedną z nich, wystarczy, że wybierzesz się do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, który funkcjonuje w Twoim powiecie. Dokładny adres i pozostałe niezbędne informacje uzyskasz we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub na rządowej stronie internetowej.

Co obejmuje darmowa pomoc prawna?

Usługi świadczone w ramach darmowej pomocy prawnej różnią się od tych, które może zaoferować Ci zatrudniony prawnik. Szczecin, Warszawa, Kraków – we wszystkich miastach odbywa się to w ten sam sposób. Na co więc możesz liczyć, korzystając z nieodpłatnego wsparcia? Dowiesz się, jakie przysługują Ci prawa i jakie ciążą na Tobie obowiązki. Zostaniesz poinformowany o sposobach rozwiązania problemu, z którym się borykasz. Prawnik sporządzi dla Ciebie pismo, które ułatwi Ci dochodzenie roszczeń i nie tylko. Przygotuje dokumenty, dzięki którym zadłużenie zostanie rozłożone na raty, zostaniesz zwolniony z kosztów sądowych, albo powiadomisz prokuraturę o popełnieniu przestępstwa.

Współpraca z profesjonalnym prawnikiem – rozsądna inwestycja

Miej na uwadze to, że darmowe porady nie są udzielane w sprawach, które dotyczą prawa handlowego, celnego i dewizowego. Tego rodzaju wsparcia nie uzyskasz również wtedy, gdy potrzebujesz konsultacji na temat prawnych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najrozsądniej będzie wtedy nawiązać współpracę z jedną z zaufanych kancelarii, które zapewniają kompleksową obsługę w atrakcyjnych cenach. Owszem, będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia kosztów, jednak warto potraktować to jako formę inwestycji. Dzięki niej zyskasz odpowiednią opiekę i pewność, że Twoje interesy znajdują się w dobrych rękach.